KONZERVATIVNA STOMATOLOGIJA

Konzervativna stomatologija je temeljna grana stomatologije koja brine o zdravlju i funkcionalnosti oralne šupljine i zubi. U segment konzervativne stomatologije spadaju sljedeće usluge: PROFESIONALNO ČIŠĆENJE ZUBI, PJESKARENJE, ENDODONTSKO LIJEČENJE UPALE ZUBNOG ŽIVCA.

PROFESIONALNO ČIŠĆENJE ZUBI

Velika količina mikroorganizama u ustima je posve uobičajena, a njihov loš utjecaj na zube može se prevenirati:

  1. Redovnom Primadent zubnom, beauty rutinom 3 u 1
  2. Profesionalnim čišćenjem zubi za segmente usne šupljine gdje kućna higijena nema efekta. Naši Primadent stručnjaci efikasno će odstraniti zubni kamenac tako da ga redovnim pregledima možemo u velikoj mjeri držati pod kontrolom i utjecati na njegovu brzinu nastajanja. Čišćenje zubnih naslaga se obično izvodi bez lokalne anestezije jer je zahvat bezbolan.

Čišćenje zubnog kamenca podrazumijeva uklanjanje svih naslaga na zubima:

  1. KAMENAC
  2. PLAK
  3. PIGMENTACIJE OD HRANE
  4. PIGMENTACIJE OD PUŠENJA

Od velike važnosti je redovno profesionalno čišćenje zuba jer kamenac i plak mogu dovesti do ozbiljnijih bolesti gingive: gingivitisa i parodontitisa, a u konačnici i do gubitka zuba.

Osim odstranjivanja zubnog kamenca važno je ispolirati zube pijeskom, tzv. pjeskarenje kako bi površina zubi bila glatka i manje podložna razmnožavanju bakterija.

PJESKARENJE

Pjeskarenje je jedna od tehnika čišćenja zubi koja uspješno uklanja nakupine naslaga i pigmenata sa zubi, ponajviše žutih i tamnih mrlja nastalih uslijed učestalog konzumiranja cigareta, kave, čajeva i drugih tamno obojenih pića koji dugoročno ostavljaju mrlje na zubima. Postupak je potpuno bezbolan. Pjeskarenje nije preporučljivo kada je prisutno krvarenje, znakovi upaljene gingive ili u slučaju uznapredovanog parodontitisa.

REZULTATI PJESKARENJA

  1. Efekt izbijeljenih zuba i blistavi osmijeh
  2. Uklanjanje najtvrdokornijih nečistoća
  3. Nakon zahvata u manjoj mjeri se nakupljaju nečistoće na zubu
  4. Potpuno glatki zubi

ENDODONTSKO LIJEČENJE UPALE ZUBNOG ŽIVCA

Endodontsko liječenje zuba je iznimno kompleksno i izazovno područje stomatologije. Napretkom tehnologije uznapredovala je i tehnologija kojom se liječi upala zubnog živca. Prije su stomatolozi ručno liječili upalu i u više posjeta, no takav stil rada je u potpunosti zastario i ručni rad zamijenila je puno preciznija upotreba stroja, tzv. strojna endodoncija.

Strojna endodoncija je najmodernija stomatološka tehnologija kojom se povećava uspješnost izlječenja zubnog korijenja i paralelno skraćuje vrijeme trajanje terapije! Korištenjem ultrazvučnih instrumenata olakšan je pronalazak skrivenih kanala, a samo ispiranje korijenskih kanala je učinkovitije jer je omogućeno ispiranje dijelova unutrašnjosti zuba koje nije moguće mehanički očistiti.

Do upale zubnog živca dolazi kada bakterije prodru kroz karijes do pulpne komore. Gore se nalazi živac i tamo izazivaju njegovu upalu. Neliječenjem, bakterije imaju otvoreni put kroz korijenske kanale do same kosti gdje dugotrajnim upalama stvaraju pataloške promjene u kosti poput granuloma pa čak i cisti. To obično rezultira jakim bolovima, no, u nekim slučajevima do odumiranja živaca može proći bez bolova, polako i neprimjetno zbog sporo uznapredovale infekcije. Upravo takve neprimjerene upale, zbog jakih bakterijskih toksina, mogu uzrokovati promjene na koži i vlasištu sa djelomičnim gubitkom kose na pojedinim mjestima. Zbog takvih „tihih“ upala, bitno je obaviti rendgen pregled jednom godišnje kako bi se otkrile i prevenirale na vrijeme.

Prodor bakterija prema kosti uzrokuje upalu i zahtjeva endodontsko liječenje. Od izuzetne je važnosti da se endodontsko liječenje korijenskog kanala obavi maksimalno pravilno i da se otkloni uzrok infekcije, da se kanali očiste i pravilno napune. Osjetljivost i intenzivna bol normalna je reakcija nakon endodontskog zahvata i nastaje zbog djelovanja imunog sustava na zaostale mikroorganizme.

U nekim, iznimnim slučajevima, endodontsko liječenje ne može biti uspješno izvedeno zbog tankih, neprohodnih korijenskih kanala, prijašnjih loših endodontskih zahvata, a neki od takvih slučajeva uspješno se rješavaju kirurškim uklanjanjem vrška korijena.

POSTUPAK ENDODONTSKOG LIJEČENJA

  1. Odstranjivanje zubnog živca
  2. Čišćenje i širenje korijenskih kanala
  3. Eventualna terapija antibioticima u slučaju intenzivne infekcije i jakih bolova
  4. Opturiranje kanala biokompatibilnim materijalom
  5. Kontrolna digitalna rendgen snimka za presjek novonastale situacije
  6. Kompozitni ispun ili keramička krunica

 

ČITAV ZAHVAT SE RIJEŠAVA U JEDNOJ POSJETI!

Obavite endodontsko liječenje strojno, izbjegavajte ručno! Strojno je višestruko preciznije i brže i štedi Vaše vrijeme!

ESTETSKI KOMPOZITNI ISPUNI (PLOMBE)

Estetski kompozitni ispuni izrađuju se od najboljih materijala čime se postiže izgled prirodnog zuba. Prednost ovog postupka jest što je najpovoljniji, završava u jednoj posjeti, najmanje je invazivan zahvat u odnosu na druge.

Amalgamski ispuni koriste se u stomatologiji već više od 150 godina, no amalgam polako postaje stvar prošlosti jer ne zadovoljava estetsku komponentu, već samo funkcijsku.