UDLAGE

Noćno škrgutanje zubima danas je jako česta pojava. Mnoga istraživanja potvrđuju da je povezano sa stresom pa se tijekom noći nesvjesno oštećuju zubi, a to ne mora nužno biti čujno i primjetno za okolinu. Iako mnogi misle da se radi o poremećaju koji nije zabrinjavajuć, škripanje zubima može dovesti i do snažnih oštećenja kao što su bolovi u vratnom dijelu kralježnice, zatim izazvati hipertrofiju žvačnih mišića, oštećenje temporomandibularnog zloba itd. Znakovi koji se javljaju su: preosjetljivost zuba na dodir i druge podražaje, bol u uhu, glavi i oko područja čeljusnog zgloba, osjećaj napetosti i umora u žvačnim mišićima, glavobolje.

U zapadnoj Europi udlagu protiv škripanja zuba koristi skoro svaka druga osoba jer sile koje nastaju škripanjem zubi puno su jače od sila kada zvačemo normalno. Zbog toga dolazi do oštećenja koje se očituje kroz prekomjerno trošenje plohe zuba te pojačanje krivog zagriza.

Sve te neugodne posljedice moguće je spriječiti udlagom za zube. Udlaga se stavlja na gornji ili donji dio zuba, a precizne mjere i otisci šalju se u laboratorij gdje udlaga može biti gotova u istom danu.

Koliko god vam se poteškoće činile beznačajnim, pogotovo u početku, imajte na umu da se radi o pojavi koja će sve više oštećivati vaše zube i okolne strukture: potpornu kost, čeljusni zglob i mišiće lica. Dozvolite li daljnji napredak bolesti, morat ćete se podvrgnuti dugotrajnoj terapiji koja uključuje protetsku rekonstrukciju.